Güncel Haberler

4 bin 550 koltuk, 100 vagon, 7 makinist: İsviçre’de dünyanın en uzun yolcu treni

İsviçre demiryollarının kuruluşunun 175’inci yılı kutlamaları kapsamında dünyanın en uzun yolcu treni rekor kırdı.

REKLAM

İsviçre’de ulusal demiryollarının kuruluşunun 175’inci yılı kutlamaları kapsamında dünyanın en uzun yolcu treni rekor kırdı.

Yaklaşık 2 kilometre (1950 m) uzunluğundaki 100 araçlık trende toplam 4.550 koltuk bulunmaktadır.

Rhaetian Demiryolundaki tek yolculuk yaklaşık bir saat sürdü.

Tren yolculuğu Preda’dan Alvaneu’ya ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Albula/Bernina hattı boyunca Landwasser Viyadüğü üzerinden gerçekleşti.

Dünyanın en güzel rotalarından biri olarak kabul edilen rota boyunca, Alp manzaraları eşliğinde pek çok büyüleyici dağ kasabasından, 48’den fazla köprüden ve 22 tünelden geçeceksiniz.

Rhaetian Demiryolu Genel Müdürü Dr. Renato Fasciati, rekor denemesinin amacının İsviçre demiryollarının 175. yıldönümünü kutlamak ve ülkenin tren yolculuğunun güzelliğini dünyaya göstermek olduğunu söyledi.

CEO, “Covid-19 salgını sırasında bazı zorluklarla karşılaştık” dedi ve ekledi: “Trenle seyahat eden yolcularımızın %30’unu kaybettik ve UNESCO’nun dünya mirası alanı olan güzel rotamız hakkında farkındalık yaratacak bir etkinlik aradık. “

Fasciati, yolculuğun pek çok teknik zorluğu da beraberinde getirdiğini vurgulayarak şunları söylüyor: “Arabaları bir araya getirdiğinizde sinyalin, ilk ayağın bilgisini alabilmesi için son ayağın yeterli olması gerekiyordu.”

Trende görev yapacak 7 makinist ile 21 teknisyenin iletişimini sağlamak amacıyla trene yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda ilave iletişim hattı kuruldu.

Yolculuğun sonunda vagonlar normal demiryolu yolculuklarında kullanılmaya devam edecek.

En uzun yolcu treni rekoru kimde?

Mevcut dünya rekoru 1991 yılında Belçika’da Ulusal Demiryolu Şirketi tarafından kırıldı.

Tren 1.732,9 metre uzunluğunda ve 70 vagondan oluşuyordu. Belçikalı bir kanser araştırma hayır kurumuna fayda sağlamak amacıyla düzenlenen tek seferlik gezi, Gent’ten Oostende’ye kadar 62,5 kilometrelik mesafeyi kapsıyordu.

En uzun yük treni rekoru 2001 yılında Avustralya’da kırılmıştı. Madencilik şirketi BHP’ye ait olan trenin uzunluğu 7,24 km idi. Rekorun kırıldığı gün trenin toplam tonajı 90 bin 475 gibi dudak uçuklatan bir rakamdı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu