Güncel Haberler

Blinken: İsrail, Filistin Devleti’ne kapı açarsa Arap komşuları ile uzlaşabilir

Ekim ayından bu yana şiddeti azaltmak amacıyla bölgeye yaptığı ziyaretlerde şu ana kadar başarısız olan Blinken, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın ardından İsrail’de.

REKLAM

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze savaşını kontrol altına alma amaçlı son misyonunda İsrailli liderlere, sürdürülebilir bir Filistin devletinin yolunu açmaları halinde Arap komşularının kabulünü kazanma şanslarının hâlâ bulunduğunu söyledi.

Şiddeti azaltmak amacıyla Ekim ayından bu yana bölgeye yaptığı ziyaretlerde şu ana kadar başarısız olan Blinken, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ile yapacağı iki günlük görüşmelerde duyduklarını paylaşacağını söyledi.

Blinken, İsrail ziyareti sırasında 7 Ekim saldırısı sonrasında kurulan savaş kabinesi ile de görüşecek.

Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetine, Gazze’deki sivilleri korumak ve insani yardımın gelmesine izin vermek için daha fazla şey yapılmasının “kesinlikle zorunlu” olduğu konusunda baskı yapacağını söylemişti.

ABD Başkanı Joe Biden da Washington’un sessizce İsrail’i güçlerinin bir kısmını geri çekmeye zorladığını söyledi.

Blinken’in bölgedeki toplantıları, Gazze savaşını sona erdirme yolunun bir parçası olarak onlarca yıldır devam eden İsrail-Filistin çatışmasına uzun vadeli bir yaklaşım oluşturmaya odaklandı. Görüşmelerinin ardından Blinken, Arap müttefiklerinin İsrail ile entegrasyon istediklerini ancak Filistin devletine giden “pratik bir yol” olduğu sürece bunu kabul edeceklerini söyledi.

Blinken Salı günü İsrailli mevkidaşı Israel Katz’a, “Orta Doğu’da daha fazla bağlantı ve entegrasyon oluşturmak için uzun yıllar boyunca gösterdiğiniz çabaları biliyorum ve orada gerçek fırsatların olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bunun gerçekleşmesini sağlamalıyız.” bir daha asla olmayacak ve çok farklı ve daha iyi bir gelecek inşa etmek için çalışmamıza izin verin” dedi.

Gazze’nin güneyinde şiddetli çatışmalar

ABD’nin saldırıyı durdurması yönünde haftalarca süren baskısından sonra İsrail, kuvvetlerinin Gazze’nin kuzey yarısında tam kapsamlı bir savaştan daha odaklı bir operasyona geçtiğini, güney bölgelerinde ise yoğun çatışmalara devam ettiğini açıkladı.

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, birliklerinin Pazartesi gününden bu yana güneydeki Han Yunus’ta genişletilmiş operasyonlar sırasında yaklaşık 40 Filistinli savaşçıyı öldürdüğünü ve militan yerleşkesine ve tünel şaftlarına baskın düzenlediğini söyledi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, son 24 saat içinde İsrail’in hava saldırılarında ölen 57 Filistinlinin ve 65 yaralının Gazze’nin merkezindeki zaten aşırı kalabalık olan El Aksa hastanesine ulaştığını söyledi.

Birleşmiş Milletler insani yardım ofisi OCHA, “kayıplar arttıkça, onları tedavi etme kapasitesinin tehlikeye atılmaya devam ettiğini” söyledi.

OCHA, şehir merkezindeki ve El Aksa da dahil olmak üzere Han Yunus’taki üç büyük hastanenin “yakın bölgelerde verilen tahliye emirleri ve yakınlarda devam eden çatışmalar nedeniyle kapanma riskiyle karşı karşıya olduğunu” duyurdu.

Pazartesi günü geç saatlerde MSF sağlık kuruluşu, 100’den fazla işçi ve ailelerinin barındığı Han Yunus barınaklarından birinin duvarını kıran bir bombanın, bir MSF çalışanının 5 yaşındaki kızının ciddi şekilde yaralandığını bildirdi.

Biden ‘hemen ateşkes’ çığlıklarını duydu

Pazartesi günü Güney Carolina’da bir kiliseyi ziyaret ederken “ateşkes artık!” diye bağırdı. Protestoculara bağıran Biden, İsrail’in saldırılarını hafifletmesi ve “Gazze’den önemli ölçüde çıkması” için “sessizce” çalıştığını söyledi.

İsrail’in aralıksız bombalaması ve Gazze’ye insani yardım erişimine yönelik kısıtlamalar, Güney Afrika’yı, İsrail’i Filistinlilere karşı soykırım yapmakla suçlayarak Uluslararası Adalet Divanı’nda dava açmaya yöneltti. Duruşmaların perşembe günü başlaması bekleniyor.

Çatışma, Hizbullah milislerinin Hamas’ı desteklemek için İsrail sınırına roket fırlattığı Lübnan’a da sıçradı. Her iki grup da İsrail’in baş düşmanı İran tarafından destekleniyor.

Grubun operasyonlarına yakın iki kaynağın Reuters’e verdiği bilgiye göre, Pazartesi günü bölgedeki üst düzey bir Hizbullah komutanının öldürülmesinin ardından Salı günü güney Lübnan’da düzenlenen saldırıda üç Hizbullah üyesi öldürüldü.

Hizbullah, üst düzey isimleri Vissam Tavil ve Hamas lider yardımcısı Salih el-Aruri’nin öldürülmesine yanıt olarak İsrail komuta merkezine insansız hava aracıyla saldırı düzenlediğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu