Güncel Haberler

BM: Gazze’de durum her dakika daha kötüye gidiyor

Sosyal ağ sitesinde

Açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki durumun bir felaket olduğu ve her geçen dakika daha da kötüleştiği belirtilerek, insani yardımın Gazze’ye güvenli, engelsiz ve sürekli ulaşması için gerekliliğin altı çizildi.

UNRWA ekiplerinin Gazze’de zor durumdaki ailelere yardım etmek için zor koşullar altında yorulmadan çalıştığı bildirildi.


İsrail Gazze’yi kıtlığa doğru itiyor

İsrail, 7 Ekim 2023’ten bu yana saldırdığı Gazze’de yaşayan 2,3 milyon Filistinliyi açlığa mahkum etti.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı, 10 Mart’ta yaptığı açıklamada, İsrail’in 17 yıldır kuşatma altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde “her yerde açlık var” dedi.

BM, İsrail’in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi’nde 2,2 milyon kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunmuştu.

BM’ye göre Gazze’de 378 bin kişi IPC (Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması) ölçeğine göre “felaket” olarak tanımlanan 5. seviye açlıkla, 939 bin kişi ise “acil durum” olarak tanımlanan 4. seviye açlıkla karşı karşıya. “.

Gazze Şeridi’nde açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle ölenlerin sayısının 27’ye yükseldiği bildirildi.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 13.500’ü çocuk ve 9.000’i kadın olmak üzere 31.553 Filistinli öldürüldü, 73.546 kişi de yaralandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu