Güncel Haberler

BM Güvelik Konseyi, Rusya’nın Gazze’de ‘insani ateşkes’ öneren tasarısını reddetti

BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya tarafından sunulan ve Gazze’de “İnsani ateşkes” öngören karar tasarısına Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Mozambik ve Gabon destek verdi. İsrail yanlısı duruşuyla öne çıkan ABD, İngiltere, Fransa ve Japonya ise ‘hayır’ yönünde oy kullandı.

REKLAM

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Rusya tarafından önerilen ve Gazze’de “insani ateşkes” çağrısı yapan karar tasarısını reddetti. 

Hamas’a ya da farklı taraflara ismen atıfta bulunmayan Rusya’nın sunduğu tasarı, “sivillere yönelik tüm şiddet eylemlerini, tüm düşmanlıkları ve her türlü sivil ölümlerini kınamayı” öngörüyordu. 

Tasarı, Rusya dahil 5 ülkede ‘evet’ oyu alırken, 6 ülke ‘çekimser’ kaldı, 4 ülke ise ‘hayır’ yönünde oy kullandı. 

Rusya ile birlikte Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Mozambik ve Gabon tasarıyı desteklerken ABD, İngiltere, Fransa ve Japonya ‘hayır’ yönünde oy verdi. 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde herhangi bir kararın kabulü için 15 üyeli Konsey’de en az dokuz “evet” oyu gerekiyor. 

Keza beş daimi üyeden (ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya) hiçbirinin tasarıyı veto etmemesi gerekiyor.

Çekimser kalanlar ise Arnavutluk, Brezilya,  Ekvador, Gana, Malta, İsviçre. 

Rusya’nın önerisinde rehinelerin serbest bırakılması, insani yardıma erişim ve ihtiyaç sahibi sivillerin güvenli tahliyesi çağrısı da yer alıyordu.

Rusya’nın ardından Brezilya tarafından sunulan ve Rusya’nın tasarısına alternatif olarak görülen bir başka tasarının oylaması ise ertelendi. 

Tasarı, “Hamas’ın terör saldırılarını” kınamayı ve ateşkes yerine de “insani duraksama” öngörüyor.

İsrail’in “misilleme” olarak tanımladığı Gazze’ye yönelik saldırılarında şu ana kadar 1000’i çocuk, kadar en az 2 bin 800 Filistinli öldürülürken 10 bin civarında kişi de yaralandı. İsrail’de ise 1300 kişi hayatını kaybetti. 

“BM, Batı bloğu ülkelerinin bencil niyetlerinin rehinesi oldu”

Tasarının oylanmasından önce konuşan Rusya’ın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia, “her geçen saat artan ölü ve yaralı sayısıyla mevcut krizin eşi benzeri görülmemiş bir şekilde şiddetlenmesine” yanıt verdiklerini belirterek tasarıya destek çağrısında bulundu. Rus Büyükelçi, ülkesi adına İsrail’i ve Gazze’deki sivil ölümlerini kınadı.

Nebenzia, oylama sonrası yaptığı açıklamada ise “Konsey’in bir kez daha kendisini Batı bloğu ülkelerinin bencil niyetlerinin rehinesi olarak bulduğunu, son on yıllardaki en ciddi şiddet patlamasını yatıştırmaya yönelik ortak bir mesaj gönderemediğini” dile getirdi. 

“Amacı İsrail’i yok etmek ve Yahudileri öldürmek olan Hamas’ın İsrail’de terör estirdiğini ancak Rusya’nın tasarısında bu gruptan bahsedilmediğini” belirten ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield ise “Rusya, Hamas’ı kınamamakla masum sivilleri acımasızca katleden bir terörist grubu korumuş oluyor. Hamas’ın eylemleri Gazze halkının karşı karşıya kaldığı korkunç insani krize yol açmıştır.” iddiasında bulundu. 

Filistin’in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Riyad Mansur da İsrail’in Gazze saldırılarını “masum sivillere yönelik katliam” olarak nitelendirerek, öldürülen Filistinlilerin büyük çoğunluğunu, yani 1000’den fazlasının çocuk olduğunu kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking