Güncel Haberler

Çin’den ABD’ye çağrı: Kalkınma hakkına saygı gösterin – Son Dakika Dünya Haberleri

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Xi, bu hafta başında Çin Kalkınma Forumu kapsamında başkent Pekin’de ABD iş, stratejik ve akademik dünyasından temsilcilerden oluşan bir heyetle buluştu.

Xi, ABD ile Çin arasındaki ilişkinin dünyadaki en önemli ikili ilişkilerden biri olduğunu ve bu ilişkinin işbirliği mi yoksa çatışma mı olacağının insanlığın ve iki ülke halklarının geleceğini ilgilendirdiğini vurguladı. “İki taraf karşılıklı saygı, fayda ve eşitlik temelinde iş birliğini geliştirmeli ve birbirlerinin gelişme hakkına saygı duymalıdır.” dedi.

Xi, 2024 yılının iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 45’inci yıl dönümü olacağını belirterek, Çin ve Amerika’nın her kesiminden insanların, karşılıklı ziyaret ve temaslarla ortak zemin ve karşılıklı güven geliştireceklerini ve her şeyi birbirine getirecek işbirlikleri kuracaklarını söyledi. iki ülkeye daha fazla somut fayda ve dünyaya daha fazla istikrar kazandırılması gerektiğinin altını çizerek, bunun iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çin ekonomisinin sağlam ve sürdürülebilir olduğunu belirten Xi, geçen yıl gelişmiş ekonomiler arasında en yüksek büyüme oranına ulaştığına ve küresel büyümenin yüzde 30’unu oluşturduğuna dikkat çekti. Evet, “Çin, ‘Çin’in çöküşü’ teorisinin öngördüğü gibi çökmedi ve ‘Çin zirveye ulaştı’ teorisinin öngördüğü gibi gelişiminin sonuna ulaşmayacak.” değerlendirmesini yaptı.

Xi, Çin halkına daha iyi bir yaşam sağlamak ve daha sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunmak için Çin’in yüksek kaliteli modernizasyon ve kalkınmaya devam edeceğini söyledi.

Xi, Çin’in yeni dönemde ülkenin piyasa odaklı, hukuka dayalı ve dünya standartlarında bir iş ortamına sahip olmasını sağlamak için bir dizi önlem alarak reform sürecini kapsamlı bir şekilde derinleştirmeyi planladığını kaydetti. “Çin’in reform ve dışa açılma süreci durmayacak” dedi.

Çin-Amerikan ilişkilerinin son yıllarda ciddi sorun ve zorluklarla karşı karşıya olduğunu ve bundan gerekli derslerin çıkarılması gerektiğini vurgulayan Xi, ABD Başkanı Joe Biden ile geçenlerde San Francisco’da yaptıkları görüşmede varılan en önemli anlaşmanın, Çin-Amerikan ilişkileri olduğunu vurguladı. Yıl, iki ülke arasındaki ilişkilerin küresel düzeyde istikrara kavuşturulması ve geliştirilmesidir. Ekonomik toparlanmanın ve uluslararası ve bölgesel sorunların çözümünün Çin ile ABD arasındaki işbirliğine ve sorumlu büyük ülkelerin eylemlerine bağlı olduğunu vurguladı.

ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi yönetim kurulu başkanı Evan G. Greenberg liderliğindeki Amerikan heyetinde, yatırım yönetimi şirketi Blackstone Group’un başkanı ve icra kurulu başkanı (CEO) Stephen A. Schwarzman ve Çip üreticisi Qualcomm R. Amon’un CEO’su Cristiano, Harvard Üniversitesi John F. Kennedy Kamu Yönetimi Okulu’nun kurucu dekanı Graham Allison ve ABD-Çin İş Konseyi başkanı Craig Allen.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking