Güncel Haberler

Çin’den savunma sanayi adımı: İhracat kontrolü getirdi – Son Dakika Dünya Haberleri

Çin Ticaret Bakanlığı, Gümrük Genel İdaresi ve Merkezi Askeri Komisyon Donanım Geliştirme Dairesi, ihracat kontrollerine ilişkin ortak bir bildiri yayınladı.

Basın açıklamasında, 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek düzenlemeyle uçak motorları ve aksamları, gaz türbinleri ve kurşun geçirmez zırh yapımında kullanılan polietilen elyafların ihracatının kontrol altına alınacağı belirtildi.

Açıklamada, bu araç ve malzemelerin ihracatının izne tabi olacağı belirtildi ve düzenlemenin herhangi bir ülke veya bölgeyi hedeflemediği, ulusal güvenliği ve çıkarları korumayı ve nükleer silahların yayılmasını değil uluslararası standartlara uymayı hedeflediğinin altı çizildi.

Çin gümrük verilerine göre 2024 yılının ilk 4 ayında hava ve uzay araçlarının üretiminde kullanılan parça ve taşıtları Çin'den en fazla ithal eden ülkeler sırasıyla ABD, Vietnam ve Singapur oldu.

Aynı dönemde savaş gemileri ve tank gibi büyük savaş araçlarında kullanılabilecek gaz türbinlerini en çok ithal eden ülkeler sırasıyla ABD, Hindistan ve Vietnam oldu.

Kask, yelek, zırh, kalıp ve kurşun geçirmez plaka üretiminde kullanılan ultra yüksek molar kütleli polietilen elyaflar en çok sırasıyla Brezilya, Vietnam, ABD ve İsrail'e ihraç edildi.

Çin'in ihracatı kontrol etme kararı, ABD'nin bazı kritik teknolojilerin Çin'e ihracatına kısıtlama getirmesi ve Pekin yönetiminin Washington ve Avrupa'ya baskı kurmasından kaynaklanıyor. “Ukrayna'daki savaşta yararlanacağı Rus savunma sanayisinin tabanını askeri ve sivil ikili kullanıma yönelik ürünler tedarik ederek desteklemeyin” İlginç bir şekilde, bu konuyla ilgili önerilerle karşı karşıya kaldığı bir dönemde geldi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking