Güncel Haberler

Filipinler’de Katolik ayinine bombalı saldırı: En az 4 ölü onlarca yaralı

Patlamanın Noel döneminin başlangıcında meydana gelmesi, ülke genelinde güvenlik önlemlerinin artmasına neden oldu.

REKLAM

Filipinler’in güneyindeki Müslümanların çoğunlukta olduğu Marawi kentinde Katolik ayini sırasında meydana gelen patlamada en az dört kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı.

Mindanao Eyalet Üniversitesi güvenlik şefi Taha Mandangan, patlamanın meydana geldiği sırada kampüsün spor salonunda sabah ritüelinin yapıldığını ve bunun düzinelerce öğrenci ve öğretmen arasında paniğe yol açtığını söyledi. Mandangan, yaralılardan en az ikisinin hayatta kalma mücadelesi verdiğini söyledi.

Associated Press’e konuşan Mandangan, şunları söyledi: “Bu açıkça bir terör eylemidir. Bu, iki kişi arasındaki basit bir kavga değil. Bir bomba etraftaki herkesi öldürür.”

Yetkililer, ölenlerden yalnızca ikisinin kimliğinin belirlendiğini söyledi.

Ordu ve polis bölgeyi kordon altına alırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Saldırının sorumlularının bulunabilmesi için güvenlik kameraları kontrol edildi ve şehrin çeşitli yerlerinde kontrol noktaları kuruldu.

Patlamanın Noel döneminin başlangıcında meydana gelmesi, ülke genelinde güvenlik önlemlerinin artmasına neden oldu.

Filipin Sahil Güvenlik, tüm personeline istihbarat toplamayı hızlandırması, yolcu feribotlarında daha sıkı denetimler yapması ve şüpheli bombalama olayının ardından bomba tespit köpekleri ve deniz polisi görevlendirmesi talimatını verdiğini söyledi.

Şu anda Müslüman ve komünist ayaklanmaları bastırma çabalarını denetleyen eski bir genelkurmay başkanı olan başkanlık danışmanı Carlito Galvez, kendi deyimiyle saldırıyı şiddetle kınadı.

Galvez yaptığı açıklamada, “Ayin sırasındaki bu korkunç saldırı, bu kanunsuz unsurların halkımızın arasına korku, öfke ve düşmanlık ekmek için kullanacakları acımasız yöntemleri göstermektedir.” dedi.

Patlamanın sorumlusunun kim olduğuna dair henüz net bir bilgi bulunmamakla birlikte polis, yıllardır süren askeri ve polis operasyonlarına rağmen bölgede varlığını sürdüren İslamcı militanların olası olaya karışıp karışmadığının araştırılacağını söyledi.

Bölge polis şefi Allan Nobleza, müfettişlerin patlamanın ev yapımı bir bombadan mı yoksa el bombasından mı kaynaklandığını ve saldırının Cuma günü Datu Hoffer yakınlarında 11 şüpheli İslamcı militanın öldürülmesiyle bağlantılı olup olmadığını değerlendirdiğini söyledi.

Nobleza, öldürülen militanların, Marawi şehrinin bulunduğu Lanao del Sur eyaletinde hala varlığını sürdüren IŞİD bağlantılı silahlı bir grup olan Dawlah Islamiyah’a ait olduğunu söyledi.

Marawi, 2017 yılında IŞİD bağlantılı İslamcı militanlar tarafından saldırıya uğradı ve beş ay süren kuşatma, ABD ve Avustralya tarafından desteklenen Filipin güçleri tarafından bastırılmadan önce çoğu militan olmak üzere 1.100’den fazla kişinin ölümüne neden oldu.

Güney Filipinler, ağırlıklı olarak Roma Katolik bir ülkede Müslüman azınlığın hakim olduğu bir bölgedir ve onlarca yıldır ayrılıkçı isyanların odağı olmuştur.

En büyük silahlı isyancı grup olan Moro İslami Kurtuluş Cephesi, 2014 yılında hükümetle bir barış anlaşması imzalayarak onlarca yıldır devam eden çatışmaları önemli ölçüde hafifletti. Ancak bir dizi küçük silahlı grup barış anlaşmasını reddetti ve bombalamalara ve diğer saldırılara devam etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu