Güncel Haberler

Finlandiya’da bir kahveci yapay zekanın hazırladığı karışımı tanıttı

Finlandiya'nın başkenti Kaffa, yapay zekayla geliştirilen kahve karışımını tanıttı.

REKLAM

Uluslararası Kahve Örgütü'ne göre Finlandiya'nın 5,6 milyonluk nüfusu yılda kişi başına 12 kilogram kahve tüketiyor. İskandinav ülkesi bu verilerle kahve talebinde dünyada birinci sırada yer alıyor.

Finlandiyalı kahve severlerin yeni tat arayışları, ülkenin üçüncü büyük kahve kavurma tesisi Kaffa Roastery ile yerel yapay zeka danışmanlığı Elev'i ortak bir projeye dönüştürdü.

Başkent Helsinki merkezli Kaffa, teknolojinin geleneksel olarak ustalıkla övünen sektörün iş yükünü hafifletebileceğini umarak yapay zeka tarafından geliştirilen “AI-conic” adlı kahve karışımını denemeye sundu.

Elev, “ChatGPT ve Copilot'a benzer modeller kullanan yapay zeka, geleneksel lezzet kombinasyonlarının sınırlarını zorlarken kahve severlerin damak tadına en uygun karışımı hazırlamakla görevlendiriliyor” dedi. Dedi.

Dört farklı çekirdekli “AI-konik” karışım

Kaffa Roastery'nin CEO'su ve kurucusu Svante Hampf, iki ortağın yapay zeka ve onun farklı araçlarının Finlandiya'da popüler olan geleneksel bir iş olan kahve kavurma işlemine nasıl yardımcı olabileceğini denemek istediklerini söyledi.

Hampf, kahve kavurucularını bir araya getiren Helsinki Kahve Festivali'nde “AI-conic”i sunarken, “Temel olarak yapay zekaya tüm kahve türlerimizin tanımlarını ve tatlarını verdik ve ona heyecan verici yeni bir karışım oluşturma talimatlarını verdik” dedi. ve kahve tutkunları her yıl. Dedi.

Kadifemsi Brezilya kahvesi Fazenda Pinhal'ın hakim olduğu, “AI-conic” adı verilen dört tür çekirdeğin karışımı, yapay zeka tarafından belirlendi.

AI, Brezilya, Kolombiya, Etiyopya ve Guatemala'dan seçilen fasulye karışımını tasarlamanın yanı sıra, kahvenin paket etiketini ve “AI-konik”in tatlılık ve olgun meyvenin “iyi dengelenmiş bir karışımı” olduğunu belirten ayrıntılı bir lezzet tanımını da oluşturdu. “

Kahve karışımları, farklı kökenlerden gelen aromalar arasında aroma çeşitliliğini sağlamak için geleneksel olarak iki veya üç karışımdan hazırlanır. Bu nedenle Hampf, yapay zekanın dört farklı kahve çekirdeğinden oluşan “biraz tuhaf” karışımının şaşırtıcı olduğunu kabul etti.

“Yapay zeka profesyonellere yeni bir bakış açısı kazandırabilir”

İlk kavurma denemesi ve kör tat testinin ardından Kaffa'nın kahve uzmanları, teknoloji destekli karışımın mükemmel olduğu ve hiçbir insani ayarlama gerektirmediği konusunda hemfikirdi.

Elev sözcüsü Antti Merilehto, “AI-conic, yapay zekanın kahve severlere yeni lezzet deneyimleri sunarken deneyimli profesyonellere nasıl yeni bakış açıları sunabileceğinin somut bir örneği” diyor.

Kaffa Roastery, bu denemenin, güçlü bir kahve kültürüne sahip olan ve teknoloji tutkusuyla yeni girişimleri kucaklayan Finlandiya'daki kahve profesyonelleri arasında gelecekteki yenilikler hakkında bir diyalog oluşturmaya hizmet edeceğini umuyor.

Hampf, projenin “bir kavurma makinesinin zanaat becerilerini” ve yapay zeka tarafından sağlanan verileri kusursuz bir şekilde birleştirdiğine dikkat çekerek, “Bu (deneme), yapay zekanın gelecekte bize nasıl yardımcı olabileceğini görmenin ilk adımıydı” dedi.

“Yapay zekanın uzun vadede bize sunabileceği çok şey olduğunu düşünüyorum. Özellikle yarattığı kahve tadı tanımlarından etkilendik.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking