Güncel Haberler

Galatasaray ve Fenerbahçe’nin Suudi Arabistan’da sahaya çıkmaması dünya basınında

Suudi Arabistan’da oynanacak Turkcell Süper Kupa maçının son anda iptal edilmesi Avrupa spor basınında geniş yer buldu.

REKLAM

Türkiye Futbol Federasyonu, Galatasaray ve F.Bahçe, Turkcell Süper Kupa karşılaşmasının “organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle” ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

Suudi yetkililerin İstiklal Marşı’nın söylenmesine izin vermediği, Galatasaray’ın Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğraflı tişörtlerle çıktığı, F.Bahçe’nin ise Atatürk’ün “Yurtta sulh, sulh” yazılı pankartla çıktığı iddia edildi. Dünyada”. Olayın krize dönüşmesinin ardından Galatasaray ve F.Bahçe sahaya çıkmama kararı aldı.

Konuya ilişkin yabancı basında yer alan haberler şöyle:

Atletico

_”Galatasaray ile F.Bahçe, Cuma akşamı Riyad’daki Al-Awwal Park’ta karşı karşıya gelecekti._Ancak Suudi yetkililerin, milli marşın çalınmasını engellediği ve oyuncuların ısınma sırasında Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün resminin yer aldığı tişört giymesini yasakladığı iddia edildi. 2023 yılı Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmasının yüzüncü yılıdır. Maçın Suudi Arabistan’a taşınması nedeniyle ağır eleştirilere maruz kalan Türkiye Futbol Federasyonu, maçla ilgili spekülasyonları “dezenformasyon” olarak nitelendirdi. “İptal kararı, Türk futbolunun zor bir dönemden geçtiği bir döneme denk geldi.”

Marka

İspanyol spor gazetesi Marca, bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kalan Fenerbahçe ve Galatasaray’ın formalarında Atatürk’ün resmini taşımak istediğini ancak buna izin verilmediğini belirterek, “Bu da devenin sırtını kıran bardağı taşıran son damla oldu” yorumunu yaptı:

“Bugün Suudi Arabistan’da yapılması planlanan Süper Kupa karşılaşmasına Galatasaray ile F.Bahçe’nin katılmaması Türk futbolunda bir skandala daha yol açtı. Cristiano Ronaldo’nun evi Al Awwal Park’ta yapılması planlanan maç, yaşanan kriz nedeniyle iptal edilmek zorunda kaldı. Oyuncularının sahaya çıkmasını engelleyen F.Bahçe ve Galatasaray, maçın oynanmayacağını teyit ederek hemen Türkiye’ye döndü.Suudi Arabistanlı yetkililerin Türk marşının çalınmasını talep etmesiyle tartışma başladı. Maç öncesinde Riyad Stadı’nda oynanmaması hakemleri rahatsız etti. Hem Galatasaray hem de Fenerbahce taraftarları Modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bayrağını dalgalandırmak istedi ancak buna izin verilmedi. Son olarak bardağı taşıran son damla ise kulüplerin formalarında Atatürk’ün fotoğrafıyla sahaya çıkmak istemesi ancak Suudi Arabistan yetkilileri tarafından reddedilmesi oldu. Bunun sonucunda hem Galatasaray hem de F.Bahçe maçları oynanmayı reddetti ve maç iptal edildi.

Gardiyan:Suudi Arabistan’da oynanacak Türkiye Süper Kupası finalinin ertelenmesine ‘gömlek tartışması’ neden oldu

“Olay, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin son dönemde kızıştığı bir dönemde meydana geldi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi sonrasında gerginleşen diplomatik ilişkileri onarma çalışmaları kapsamında Temmuz ayında Suudi Arabistan’ı ziyaret etti. 2018’de İstanbul “Finalin iptal edilmesiyle Türk futbolu açısından tartışmalarla dolu bir ay daha geride kaldı.”

Bloomberg__:_Türk futbol takımları forma tartışması nedeniyle Suudi Arabistan’da oynamayı reddetti

ABD’li uluslararası haber ajansı Bloomberg, olayın iki ülke arasında son dönemde yaşanan gerilime yönelik “tehdit” niteliği taşıdığını ve Atatürk’ün toplumdaki imajını da yansıttığını vurguladı:

“Türk futbol kulüpleri F.Bahçe ve Galatasaray, Suudi Arabistan’ın müdahalesi nedeniyle oyuncuların Türkiye’nin laik kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün imajını taşıyan tişört giymelerini engellemesi üzerine Riyad’da yapılması planlanan maçı iptal etti.

Galatasaray lig şampiyonu ve Türkiye Kupası sahibi Fenerbahce, maç öncesi ısınma antrenmanlarında bu formaları sahada giymek istedi. “Atatürk, Suudi Arabistan’ın da parçası olduğu Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasının ardından 1923’te Türkiye’yi laik bir cumhuriyet olarak kurdu ve İslam halifeliğini kaldırdı.”

Le Figaro

“Suudi Arabistan, futbolun yanı sıra Formula 1, golf, binicilik ve boksa yaptığı yatırımlar sayesinde kendisini küresel bir spor süper gücü olarak kurmaya çalışıyor. Son yıllarda, en son FIFA Club World olmak üzere çok sayıda spor etkinliği düzenledi. Kupası ve İtalya ve İspanya Süper Kupası.”

Amaç

“Maç, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan Atatürk devrimlerinin 100. yılında oynanacaktı. Ayrıca milli bayrağa ve Türk marşına izin verilmeyeceği ima edildi ancak TFF bunu yalanladı. Maçın Türkiye’de oynanma ihtimali daha yüksek.Fenerbahçe, kasım ayı yönetim kurulu toplantısında maçın geçen sezon Şampiyonlar Ligi finalinin oynandığı İstanbul Atatürk Stadı’nda veya 19 Mayıs Samsun Stadı’nda oynanmasını önerdi. Şimdi lig maçları için Türkiye’ye dönüyoruz ve 7 Ocak’ta F.Bahçe oynayacak. “İstanbulspor ile karşılaşacaklar, Galatasaray da Konyaspor ile karşılaşacak.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking