Güncel Haberler

Gazze’de son durum: 24 saat içinde 240’tan fazla Filistinli hayatını kaybetti

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarının başlamasından bu yana 20 bin 915 kişinin öldüğünü, 54 bin 5918’den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

REKLAM

İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanında son 24 saatte 240’ı aşkın Filistinli hayatını kaybetti.

Gazze Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, İsrail bombardımanının başladığı Ekim ayından bu yana 20 bin 915 kişinin öldüğünü, 54 bin 5918’den fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

Filistinli telekomünikasyon şirketi Paltel, Gazze Şeridi’nde yeni bir telekomünikasyon kesintisi yaşandığını ve bunun savaşın başlangıcından bu yana dördüncü kesinti olduğunu söyledi.

İsrail ordusu da Gazze’de 5 askerinin öldüğünü, kara operasyonunun başladığı 27 Ekim’den bu yana öldürülen asker sayısının 161’e yükseldiğini duyurdu.

Cenazeler kamyonlarla geliyor

İsrail, Gazze’nin kuzeyinde bulunan cesetleri Filistin yetkililerine teslim ederken, bir konteynere yüklenen mavi torbalarda öldürülen onlarca kişi yarı römorkla taşındı.

Cesetler, kuşatma altındaki Filistin bölgesinde devam eden kara operasyonu sırasında İsrail güçleri tarafından Gazze’nin kuzeyinde tutuldu. Cesetler defnedilmek üzere yerel yetkililere teslim edildi.

Batı Şeria’daki Nur Şems mülteci kampına baskın

İsrail ordusu Gazze’nin diğer bölgelerine yönelik saldırılarını da yoğunlaştırdı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, günün erken saatlerinde Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nur Şems mülteci kampına yönelik düzenlenen operasyonda 6 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını duyurdu.

Filistin Yönetimi’nin hesaplamalarına göre, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın 7 Ekim’de Gazze Şeridi’nde başlamasından bu yana 300’den fazla Filistinli İsrail askerleri ve bazı durumlarda işgal altındaki Batı Şeria’daki yerleşimciler tarafından öldürüldü.

Filistin’in resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail savaş uçakları Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde de bir evi bombaladı. En az 2 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

BM, insani yardım misyonunun yeni başkanını atadı

Nüfusun yüzde 85’inin yerinden edildiği Gazze’ye “büyük ölçekli” insani yardım sağlanması çağrısında bulunan Güvenlik Konseyi kararından dört gün sonra, Birleşmiş Milletler, bu misyonu koordine etmek üzere görevden ayrılan Hollanda Bakanı Sigrid Kaag’ı atadı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in duyurusu, Güvenlik Konseyi’nin Cuma günü Gazze’ye insani yardım ve yeniden yapılanma için üst düzey bir koordinatörün hızla atanması yönünde çağrıda bulunan bir kararı kabul etmesinden sonra geldi.

Gazze’de 2 milyondan fazla sivilin gıda, su ve ilaca ihtiyacı var.

Guterres, Arapça ve beş farklı dili akıcı bir şekilde konuşabilen Kaag’ın yeni görevine “siyaset, insani yardım ve kalkınmanın yanı sıra diplomasi alanında da geniş deneyim kazandırdığını” söyledi.

Kaag’ın 8 Ocak’ta göreve başlaması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking