Güncel Haberler

Gençler için ölümcül tehlike: Su gibi tüketiyorlar! Bir korkunç zararı daha ortaya çıktı

Bunun onlara enerji verdiğini sanıyorlar ama hayatlarını çalıyorlar. ATV Ana Haber'in haberine göre bağımlılık yapan bu içecekler, kalp krizine neden olmanın yanı sıra intihara da yol açıyor. Enerji içecekleri bol miktarda şeker ve kafein içerir. Bu iki unsur bir araya geldiğinde tehlikenin boyutu daha da artıyor. Reaksiyonun vücut üzerindeki etkileri korkutucudur. Özellikle gençler arasında yaygın olarak tüketilen enerji içeceklerinin psikolojik sonuçları da bulunmaktadır.

Sınav öncesi enerji içeceği içmek veya spor yapmak gençler arasında alışkanlık haline geldi. Ancak tehlikeler saymakla bitmiyor. Enerji içecekleri sadece fiziksel sağlığımızı değil aynı zamanda ruh sağlığımızı da tehdit ediyor. Son araştırmalar bu tür içeceklerin intihar düşüncelerini tetiklediğini ortaya çıkardı.

Ekran görüntüsü 2024-07-06 073630

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Esin Korkut, “Yüksek miktarda şekerin obeziteye, bölgesel yağlanmaya, karaciğer yağlanmasına, insülin direncine ve şeker hastalığına yol açacağı açıktır” dedi.

Ekran görüntüsü 2024-07-06 073646

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Fethi Kılıçaslan, şunları söyledi: “Özellikle fazla tüketilirse kalp spazmlarına, ritim bozukluklarına neden olabiliyor ve buna bağlı olarak kalp krizi ve ani ölüm riskini artırabiliyor.

Ekran görüntüsü 2024-07-06 073709

Psikiyatrist Doç. Dr Taha Can Tuman, “Çevreye zarar verme, intihar düşüncesi gibi davranışlara da neden olabiliyor.” Dedi.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İstanbul'da 'KUYU-7' operasyonu!İstanbul'da 'KUYU-7' operasyonu!
İran'da seçimler "Ben Türküm" Pezeshkian kazandıİran'da “Türküm” diyen Pezeşkiyan seçimleri kazandı
KKTC'de yolsuzluk skandalı!  Arsa fiyatında indirim istedi, tutuklandıKKTC'de yolsuzluk skandalı! Arsa fiyatında indirim istedi, tutuklandı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking