Güncel Haberler

İsrail, Gazze’de ‘soykırım yaptığı’ iddialarına karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda kendini savundu

Güney Afrika’nın kendisine yönelttiği “soykırım” suçlamalarını reddeden İsrail, bunun yerine “soykırım” yapmakla suçladığı Hamas’a karşı “kendini savunma hakkına” sahip olduğunu ilan etti.

REKLAM

Güney Afrika’nın Gazze savaşında “soykırım” yapmakla suçladığı İsrail, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’ndaki duruşmanın ikinci gününde kendini savunuyor.

İsrail, Güney Afrika’nın suçlamalarını “ikiyüzlülük” olarak nitelendirdi.

Filistin halkına karşı devlet öncülüğünde soykırım yaptığı yönündeki suçlamaları reddetti ve bunların “yanlış” ve “büyük ölçüde çarpıtılmış” olduğunu söyledi.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail yerleşimlerine yönelik saldırılarının “vahşiliğine” odaklanan İsrail, savunmasında Hamas’ı soykırım yapmakla suçladı.

İsrail ayrıca mahkemeden Güney Afrika’nın Gazze’de Hamas’a yönelik operasyonlarının derhal durdurulması yönündeki ihtiyati tedbir talebinin de reddedilmesini istedi.

Gazze’deki savaşın meşru bir şekilde halkını savunmayı amaçladığını öne süren İsrail, Güney Afrika’nın talebi üzerine operasyonu durdurmanın kendisini savunmasız bırakacağını söyledi.

İki gün süren davanın dün görülen ilk duruşmasında Güney Afrika, İsrail’e yönelik suçlamalarını mahkemeye sundu.

Güney Afrika da İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının derhal durdurulması çağrısında bulundu ancak Mahkemenin bu yöndeki kararının haftalar sürebileceği kaydedildi.

İsrail’in savunulması konusunda ne dedi?

Davayı uluslararası bir mahkemenin önüne gelen en büyük davalardan biri olarak nitelendiren İsrail, davayı “altüst olmuş bir dünyanın yansıması” olarak değerlendirdi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı hukuk danışmanı Tal Becker, savunmasında İsrail’in Barış Sarayı olarak tanımlanan mahkeme binasındaki tıklım tıklım dolu salonda konuştu.

Ülkesinin “başlatmadığı ve istemediği bir savaş” yürüttüğünü öne süren Becker, “Bu koşullar altında İsrail’e yönelik soykırım suçlamasından daha yalan ve daha zarar verici bir suçlama olamaz.” savaş sırasında sivillerin çektiği “korkunç acıların” soykırım suçlaması için yeterli olmadığını söyledi.

“Soykırımı yapan Hamas’tır”

Hamas saldırıları sırasında kaydedilen ses ve görüntüleri mahkemeye sunan Becker, şunları söyledi: “Çocuklara ebeveynlerinin önünde, ebeveynlere de çocuklarının önünde işkence yaptılar, çocuklar da dahil olmak üzere insanları diri diri yaktılar, birçok kişiye sistematik olarak tecavüz edip sakat bıraktılar. kadınlar, erkekler ve çocuklar.” ilan etti.

Becker, Hamas’ın “gizli ve açık olmayan bir yıkım programını gururla ilan ettiğini” belirterek, “Soykırım olarak nitelendirilebilecek eylemler varsa, bunlar İsrail’e karşı yapılmıştır.” dedi.

İsrailli liderler, Gazze’ye yönelik hava ve kara saldırılarının, Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği ve yaklaşık 1.200 kişinin öldürüldüğü ve 250 kişinin rehin alındığı saldırıya “meşru bir tepki” olduğunu söylüyor.

Hamas yönetimindeki bölgenin Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in askeri operasyonu sırasında Gazze’de 23.000’den fazla insan öldü. Gazze nüfusunun yaklaşık yüzde 85’i evlerini terk etmek zorunda kaldı. Birleşmiş Milletler verilerine göre Gazze nüfusunun büyük bir kısmı açlık çekiyor ve şehrin büyük bir kısmı enkaz yığınına döndü.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu