Güncel Haberler

İsrail ordusu, ‘yanlışlıkla’ öldürülen üç rehineyle ilgili açıklama yaptı: Beyaz bayrak tutuyorlardı

İsrail ordusu “kazara” öldürülen üç rehineye ilişkin açıklama yaptı: Ellerinde beyaz bayrak vardı

REKLAM

ABD’nin daha itidalli davranması yönündeki baskısına rağmen ordu yetkilileri, IDF askerlerinin “yanlışlıkla” tehdit olarak tanımladığı üç İsrailli rehinenin öldürülmesiyle ilgili bir açıklama yaptı.

İsrail ordusu sözcüsü, “askerlerin rehineleri vurması olayı, Hamas’ın onları tuzağa düşürmek istemesi sonucu meydana geldi” dedi.

Gazetecilere brifing veren sözcü, şunları söyledi: “Hepsi üstsüz ve üzerinde beyaz bir bez olan bir sopa tutuyorlar. Asker tehdit edildiğini hissediyor ve ateş açıyor. Terörist olduklarını beyan ediyor. Onlar (İsrail güçleri) ateş açıyorlar. İki kişi (rehineler) ) hemen öldürülür.” Dedi.

Beyaz bez veya bayrak teslimiyetin, ateşkesin veya müzakere arzusunun sembolüdür. Daha sonra olay yerinde yapılan incelemeye ilişkin açıklama yapan ordu yetkilileri, rehinelerin bulunduğu yerde acil yardım talebini içeren yazılı SOS mektubunun bulunduğunu söyledi.

Ordu, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Shuaiye’de görev başındaki askerler tarafından öldürülen rehinelerin 28 yaşındaki heavy metal davulcusu Yotam Haïm, 25 yaşındaki Bedevi Samer el-Talalqa ve 26 yaşındaki Alon Lulu olduğunu duyurdu. Şemriz. .

Protestocular anlaşma istiyor

İsrail kamuoyu, ordunun hava saldırılarını yoğunlaştırdığı Gazze Şeridi’nde kendi askerleri tarafından “kazara” öldürülen üç rehinenin yasını tutuyor.

İsrailli rehinelerin aileleri ve destekçileri, ellerinde rehinelerin fotoğraflarını taşıyarak Tel Aviv’deki İsrail Savunma Bakanlığı önüne yürüdü.

Yüzlerce protestocu ailelerle birlikte yürüdü, şehrin ana yollarını kapattı ve rehinelerin kanını simgelemek için sokaklara kırmızı boya yaydı. Protestocular rehinelerin serbest bırakılması için derhal anlaşma yapılmasını talep etti.

Saatlerce süren protesto sırasında göstericiler “anlaştık artık!” diye bağırdı. Bağırdı ve tüm rehinelerin serbest bırakılmasını talep etti.

Beyaz Saray, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun “tüm İsrail Devleti’ni felce uğratan” olarak nitelendirdiği olayı trajik bir hata olarak nitelendirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking