Güncel Haberler

Kremlin uzayda nükleer silah haberlerine ‘kötü niyetli uydurma’ yanıtını verdi

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, ayrıntılar Beyaz Saray tarafından açıklanana kadar raporların içeriği hakkında yorum yapmayacağını söyledi, ancak Washington’un uyarısının açıkça Kongre’yi daha fazla parayı onaylamaya ikna etme girişimi olduğunu söyledi.

REKLAM

Kremlin, ABD’nin Moskova’nın uzaydaki yeni nükleer yeteneklerine ilişkin uyarısını “kötü niyetli bir uydurma” ve Kongre’yi Rusya’ya daha fazla kaynak ayırmaya ikna etmeyi amaçlayan bir Beyaz Saray taktiği olarak nitelendirdi.

Konuya yakın bir kaynağın Çarşamba günü Reuters’e verdiği bilgiye göre ABD, Kongre’ye ve Avrupa’daki müttefiklerine Rusya’nın uluslararası tehdit oluşturabilecek nükleer yeteneklerine ilişkin yeni bilgiler konusunda bilgi verdi.

Kaynak, Rusya’nın uzay silahları geliştirme çabalarının ABD için acil bir tehdit oluşturmadığını söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, ayrıntılar Beyaz Saray tarafından açıklanana kadar raporların içeriği hakkında yorum yapmayacağını söyledi, ancak Washington’un uyarısının açıkça Kongre’yi daha fazla parayı onaylamaya ikna etme girişimi olduğunu söyledi.

Peskov, “Beyaz Saray’ın Kongre’yi, parayı aldatma veya dolandırıcılık yoluyla dağıtacak tasarıyı geçirmesi konusunda cesaretlendirmeye çalıştığı açık” dedi ve şunu ekledi: “Beyaz Saray’ın hangi hileleri kullanacağını göreceğiz.”

TASS’ın haberine göre, Moskova’nın silah kontrolündeki kilit adamı Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, ABD’yi “kötü niyetli üretim” yapmakla suçladı.

Rusya ve ABD dünyanın en büyük iki nükleer gücüdür ve birlikte dünyadaki nükleer silahların yaklaşık %90’ını elinde tutmaktadır. Her ikisinin de Dünya yörüngesinde dönen gelişmiş askeri uyduları var.

Uzayda nükleer silah var mı?

New York Times ve ABC News daha önce yeni Amerikan istihbaratının Rusya’nın uzaya dayalı uydulara karşı nükleer silah geliştirme girişimlerinden bahsettiğini bildirmişti.

Rusya’nın bir uyduyu yok etmek için neden nükleer silaha ihtiyaç duyduğu henüz bilinmiyor.

Tehdit edici uydular, nükleer sektör de dahil olmak üzere dünya çapında iletişim, gözetim, istihbarat, komuta ve kontrolü tehlikeye atabilir ve çok çeşitli krizlere neden olabilir.

New York Times, ABD’nin böyle bir silaha karşı koyma kabiliyetinin bulunmadığını söyledi.

ABD, Rusya ve Çin’i yurt içindeki ana rakipleri olarak görüyor ve her ikisinin de nükleer, siber ve uzay yetenekleri de dahil olmak üzere bir dizi yeni silah sistemi geliştirdiğini söylüyor.

Rusya, ABD’nin Soğuk Savaş sonrası hakimiyetinin çökmekte olduğunu ve Washington’un yıllardır diğer güçlerin çıkarlarını göz ardı ederek gezegene zarar verdiğini savunuyor. Moskova, ABD’nin de bir dizi yeni silah geliştirdiğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu