Güncel Haberler

Kurban Bayramı öncesi ‘salmonella’ bakterisi uyarısı! Yaz aylarında sık görülüyor ‘Bazı gruplar daha fazla risk altında’

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “salmonella” bakterisinin yaz aylarında daha sık görüldüğünü belirtti. Profesör. Ceyhan, şunları söyledi: “Salmonella aslında çok yaygın bir bakteri. Çünkü birçok kaynaktan bulaşıyor. Evcil hayvanların, evcil hayvanların ve aklınıza gelebilecek birçok hayvanın dışkısında bulunan bir bakteri. Bu şekilde özellikle bu hayvanların etlerini tükettiğinizde bazen su yoluyla bulaşıyor ve ciddi salgınlar meydana geliyor.” ama daha fazlası. Özellikle yaz aylarında sıklıkla görülür.”

“SOSYAL BİR SORUN”

Profesör. Salmonella hastalığının toplumsal bir sorun olduğunu ve risk altında olan grupların bulunduğunu belirtti. Ceyhan, “Bazı gruplar daha fazla risk altında. En önemlisi 5 yaş altı çocuklar. Yaşamın ilk yılındaki çocuklar da özellikle anne sütü almadıklarında risk altında. 65 yaş üstü veya bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler Kronik bir hastalık ya da risk grubuna giren ilaçlar nedeniyle savunmalar baskılanıyor bu nedenle başkalarına da bulaşıyor ama bazen hafif seyreden bir hastalık örneğin. Tüm dünyaya ait bir veri yok ama Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda yaklaşık 1 milyon 350 vaka görülüyor.” Teşhis konuluyor ve dolayısıyla sosyal bir sorun.”

“TESTLERDE BİLE TESPİT EDİLMİYOR”

iStock-1406902084

Pişirilmeden ve yeterli temizlik yapılmadan tüketilen salatalar ve etler başta olmak üzere pek çok gıdadan bulaşabilen bir bakteri olduğunun altını çizen Prof. Kolayca gözden kaçabilen ve testlerle bile tespit edilemeyen bir bakteri. Bu nedenle sadece Kurban Bayramı'nda kesilen et değil, et, tavuk, balık veya yumurta gibi herhangi bir ürünü satın alırsanız, bu bakterinin bulaşmış olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Et pişirirken TV kanallarındaki şefler doğal olarak az pişmiş et, orta pişmiş et gibi daha lezzetli tarifler veriyor ama diğer bakteriyel kontaminasyonlar da var. “En iyisi et termometresi kullanmak ve bunu ölçmek. Ölçülebiliyorsa etin iç sıcaklığı 65 derecenin altında olmamalıdır. Bu orta veya iyi pişmiş et anlamına gelir. Eğer termometremiz yoksa etin tamamının açık, grimsi kahverengi bir renge dönüşmesini beklemelisiniz” dedi.

iStock-1835533730

Özellikle yaz aylarında etlerin çok çabuk bozulduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çiğ etin tezgahta 1 saate kadar, pişmiş etin ise 2 saate kadar tezgahta kalabileceğini, daha uzun süre kirlenme riski vardır. Profesör. Mehmet Ceyhan, gıda kaynaklı gıda zehirlenmelerinde salmonella bakterisinin kısa sürede ortaya çıktığını, 6 saat ile 6 gün arasında bir kuluçka döneminin bulunduğunu, hastalığın ishal, karın ağrısı ve ateşle başladığını anlattı.

'MAĞDURDA SALMONELLA BAKTERİ BULUNUYOR GİBİ DÜŞÜNÜN'

iStock-1333117917

Profesör. Kurban Bayramı tüyoları veren Dr. Mehmet Ceyhan, şöyle konuştu: “Aldığınız kurbanlık hayvanda 'salmonella bakterisi' varmış gibi düşünün. Çünkü canlı hayvan veteriner kontrolünden geçiyor ama veteriner, içinde bakteri olup olmadığını test edemiyor. Canlı hayvanın etinin her yerine dokunduğunuzdan emin olun.” Temizliğe dikkat etmeli ve el hijyenini sağlamalısınız. Kullanılan aletlerin derhal temizlenmesi gerekmektedir. Bir kurbanın sonunda. , ikinci hayvana geçtikten sonra dikkatli olmanız gerekiyor. Başka bir hayvanı kıymak için kullanılan tahta ve bıçakların temizlenmesi önemlidir. “Pişirirken, bahsettiğim sıcaklıklara dikkat ederek etin iyi pişmiş olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Ağzı kapalı olarak buzdolabına konulmalı ve daha sonra tekrar aynı sıcaklıklara ısıtılmalıdır” dedi. (DHA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Sakarya'da insanları sokaklara getiren koku!  AFAD ekipleri müdahale etti...Sakarya'da insanları sokaklara getiren koku! AFAD ekipleri müdahale etti…
Katliam gibi bir kaza!  Oğlunun kullandığı aracı sollamaya çalıştıKatliam gibi bir kaza! Oğlunun kullandığı aracı sollamaya çalıştı
Bayraktar TB2'den dünyada bir ilk daha!Bayraktar TB2'den dünyada bir ilk daha!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu