Güncel Haberler

Pakistan, ABD’ye yerleştirilmeyi bekleyen Afgan göçmenleri de sınır dışı etti

ABD öncülüğündeki Batılı güçler 2021’de Afganistan’dan çekilirken yanlarında on binlerce insanı götürmüştü. Ancak geride tehdit altında ve tehlike altında olan binlerce insan kaldı.

REKLAM

Pakistan’ın belgesiz göçmenleri zorla ülkeye sınır dışı etme kararı, resmi prosedürleri tamamlanana kadar ülkede bulunan ve ABD’ye gitmeyi bekleyen birçok Afgan vatandaşını da olumsuz etkiledi.

Afgan insan hakları grupları ve aktivistleri, İslamabad’ın sınır dışı uygulaması nedeniyle çok sayıda kişinin zorla Afganistan’a gönderildiğini bildirdi.

Pakistan’ın belgesiz göçmenleri sınır dışı etme kararı bu ülkede çoğunluğu Afganlar olmak üzere 1,7 milyon insanı etkiliyor.

Şu ana kadar yüz binlerce Afgan vatandaşı zorla Pakistan’dan uzaklaştırıldı.

Reuters’in insan hakları aktivistlerine dayandırdığı haberine göre Pakistanlı yetkililer, İslamabad’daki ABD Büyükelçiliği’nin ABD’ye yerleştirilecek göçmenlerin korunması yönündeki taleplerini genellikle görmezden geliyor.

Bu durum, mali ve insani krizin yanı sıra Kabil’deki ABD büyükelçiliğinin kapatılması ve ülkelerine döndüklerinde karşılaşacakları insan hakları ihlalleriyle de uğraşmak zorunda kalacak olan Afganlar için daha iyi bir yaşam mücadelesini daha da zorlaştırıyor. . Köy.

Birleşmiş Milletler, 1 Kasım’dan bu yana 450 binden fazla Afgan’ın ülkelerine gönderildiğini ancak birçoğunun şu anda sınır yakınlarında ve zorlu kış koşullarında hayatta kalma mücadelesi verdiğini söylüyor.

Afgan göçmenlerin Amerika Birleşik Devletleri’ne yeniden yerleştirilmesi için çalışan hak gruplarının şemsiye örgütü “AfghanEvac” STK’sının yöneticisi Shawn VanDiver, özel göçmen vizeleri veya mültecilerin yeniden yerleştirilmesi için en az 130 Afgan’ın işleme tabi tutulduğunu bildirdi. Amerika Birleşik Devletleri paylaşılan Pakistan’dan sınır dışı edildi.

ABD ve Batılı ülkeler, 2001 yılında Taliban’ın devrilmesi sırasında kendileriyle birlikte çalışan ve 20 yıl sonra tekrar iktidara gelen Afgan vatandaşlarını ülkelerine getirip onlara kalıcı sığınma hakkı tanıdı.

Ancak 2021 yılının kaotik geri çekilme ve tahliye sürecinde on binlerce insan geride kaldı.

Bu kişiler Taliban’ın kendilerini “Batılılarla çalışmakla” suçlayarak intikam almasından korkuyor ve korkuyorlar.

AfghanEvac’ın verilerine göre Pakistan polisi 230’dan fazla Afgan’ı tutukladı ancak 80 civarında kişiyi serbest bıraktı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, kimliğinin gizli kalması koşuluyla yapılan bir röportajda, “ABD’nin bu davaları kovuşturacak resmi bir kanalı olmadığını” söyledi.

Aynı yetkili, sınır dışı edilen ve ABD’ye yerleştirilmeyi bekleyen Afgan sayısının da “çok az” olduğunu söyledi.

Pakistan iç ve dışişleri bakanlıkları konuyla ilgili sorulara yanıt vermedi.

1 Kasım öncesinde ABD’li yetkililer Pakistanlı yetkililere yeniden yerleştirme süreci devam eden yaklaşık 25.000 Afgan vatandaşının isimlerinden oluşan bir liste ve bir koruma mektubu sundu.

İsminin gizli kalmasını isteyen VanDiver ve diğer iki Batılı diplomatik kaynak, yerel Pakistan yetkililerinin çoğu durumda bu mektupları görmezden geldiğini söylüyor.

ABD’nin Pakistan polisine verdiği koruma mektubunu göstermelerine rağmen sınır dışı edilen bazı aileler, zorla gözaltına alınıp sınır dışı edildiklerini söyledi.

REKLAM

Mülteci hakları savunucuları ve Afganlar, sınır dışı etme ve tutuklamaların, Washington’un korumaya ve yeniden yerleştirmeye söz verdiği kişilerin duruşmalarını uzatması nedeniyle gerçekleştiğine dikkat çekiyor.

Pek çok Afgan, Pakistan’a kısa süreli vizelerle girdi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Özel Göçmen Vizesi (SIV) veya mülteci yerleştirme başvurularını zamanında işleme koymaması nedeniyle vizelerinin süresi doldu.

Bu durum Afganları uzun yenileme süreçleriyle ve Pakistan vizesi için çok yüksek ücretlerle uğraşmaya zorladı.

Bazı göçmenler, Afganistan’da sahip oldukları her şeyi ABD’ye ulaşmak için sattıklarını ve geride hiçbir şey bırakmadıklarını söyleyerek çaresizliklerini dile getiriyor.

Harcamaların birikimlerini tükettiğini, para kazanmak için sokak satıcılığına bile gittiklerini, kirayı zar zor ödeyebildiklerini, ancak vizelerinin (Pakistan) süresi dolmuş yenilemek için gereken yüzlerce doların mali gücüne sahip olmadıklarını söylüyorlar.

REKLAM

ABD’ye gitmeyi bekleyen göçmen bir kadın, “Yiyecek alacak paramız olmasaydı nasıl vize başvurusunda bulunabilirdik?” Diyor.

Aynı kişinin kapısı geçtiğimiz ay Pakistan polisi tarafından çalınmış, elinde koruma mektubu olmasına rağmen bu mektup polis tarafından kabul edilmemişti.

ABD tarafından finanse edilen bir kadın hakları örgütünün eski bir çalışanı olan bu göçmen, “Çantalarımızı toplamamız için bize iki saat verdiler” dedi. Diyor.

İslamabad’daki ABD büyükelçiliğini aramayı denedi ancak onlara ulaşamadı. Şimdi ailesiyle birlikte Kabil’de saklanıyor.

“Beş çocuğum var, evim yok, şu anda akrabamın evinde yaşıyorum.” diyor ve ekliyor:

REKLAM

“Burada iş başvurusu yapamam. Ne yapacağımı bilmiyorum.”

ABD öncülüğündeki Batılı güçler 2021’de Afganistan’dan çekilirken yanlarında on binlerce insanı götürmüştü. Ancak geride tehdit altında ve tehlike altında olan binlerce insan kaldı. Başkent Kabil’de Amerikan büyükelçiliği bulunmadığı için Afganlar, kendilerine en yakın ülke olan Pakistan’a giderek bu ülkedeki resmi prosedürleri takip etmeye çalışıyor. Ancak İslamabad yönetimi, Taliban’ın iktidara gelmesinden bu yana 600 bin civarında Afgan’ın Pakistan’a girdiğini ve ekonomik gücünün bu durumla baş etmeye yeterli olmadığını iddia ediyor.

İslamabad, üçüncü ülkelere seyahat etmek isteyen Afganların Pakistan’ı terk etmeleri için son tarih olarak 31 Aralık’ı belirlemişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking