Güncel Haberler

Rusya, BMGK’da uzayın barışçıl kullanımına ilişkin karar tasarısını veto etti

ABD ve Japonya'nın sunduğu, Türkiye'nin de ortak sunduğu uzayın barışçıl kullanımına ilişkin karar taslağı, 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi'nde oylamaya sunuldu.

Rusya'nın veto ettiği yasa tasarısına 13 “evet”, 1 “çekimser” oyu verildi. Çin oylamada çekimser kaldı. Rusya ve Çin'in oylama öncesinde öne sürdüğü yasa tasarısında değişiklik teklifi, yeterli oy alamadığı için kabul edilmedi.

Rusya'nın BM daimi temsilcisi Vassily Nebenzia, oylama öncesinde yaptığı açıklamada, karar taslağının “sınırlı ve siyasi” içeriğe sahip olduğunu ve tüm üyelerin görüşlerini yansıtmadığını savundu.

Uzaya silah yerleştirilmemesi gerektiğini belirten Nebenzia, bu nedenle değişiklik çağrısında bulunduklarını söyledi.

Oylamanın ardından ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Rusya'nın uzaya nükleer silah yerleştirme niyetinde olmadığını açıkça belirttiğini hatırlatarak, “Peki bugün neden veto yetkisini kullandınız? bunu yapıyorsun, kurallara uyma yönünde önerilen kararı desteklemiyorsun, o zaman ne saklıyorsun?” soruları soruldu.

Karar taslağında üye ülkelerden uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler Tüzüğü'ne uygun olarak uzay araştırmaları yapmaları istenirken, üye ülkelerden silahlanma yarışını önlemek amacıyla uzayın barışçıl kullanımına katkıda bulunmaları istendi.

Taslak kararda, üye ülkelerin Dış Uzay Anlaşması'na saygı gösterme yükümlülüğünün olduğu vurgulandı ve ülkelerin uzaya nükleer silahlar ve kitle imha silahları yerleştirmemeleri gerektiği vurgulandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking