Güncel Haberler

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Genel Kurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy’ı görevden aldı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, görevden alınan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Zaluzhny’nin yerine Kara Kuvvetleri Komutanı olarak Aleksandr Syrskyi’yi atadı.

REKLAM

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Genelkurmay Başkanı Valeriy Zaluzhny’yi görevden aldı.

Zaluzhniy’in yerine Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Sirskiy getirildi. 58 yaşındaki General Sirskiy, 2013’ten bu yana Ukrayna ordusunun NATO standartlarını benimsemesi için çalışıyor.

Hizmet değişikliğini sosyal medya hesabından duyuran Zelenskiy, “General Valeriy Zalujny ile tanıştım. Kendisine Ukrayna’yı savunduğu iki yıl için teşekkür ettim.” o yazdı.

Zelenskiy, Rusya’nın 24 Şubat 2021’de Ukrayna’yı topyekun işgalinin ikinci yıl dönümüne denk gelen görev değişikliği için “Böyle bir yenilemenin tam zamanı” dedi. Ayrıca General Zaluzhny’ye kalmasını önerdiğini de söyledi. takımın bir parçası.

“Yeni yaklaşımlara ve stratejilere ihtiyaç var”

Savunma Bakanı Rüstem Umerov da Zaluzhny’ye hizmetlerinden dolayı teşekkür etti ancak orduya yeni bir yön verme zamanının geldiğini söyledi.

Umerov, “Yeni yaklaşımlara ve yeni stratejilere ihtiyacımız var. Yeni yaklaşımlara ve yeni stratejilere ihtiyacımız var. Bugün Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin liderliğini değiştirme kararı verildi.” dedi. Dedi.

Zalujny, sosyal medya paylaşımında istifasını duyurmadı ancak “herkesin değişip yeni gerçeklere uyum sağlaması gerektiğini” ve savaşta “yaklaşımların ve stratejinin değişmesi gerektiğini” kabul ettiğini söyledi.

Ukrayna ordusunu NATO çizgisinde modernize etmesiyle tanınan Zaluzhny, Rusya’nın tam kapsamlı işgalinden yedi ay önce göreve başlamıştı.

Zelenskiy-Zaluzhny gerilimi

Zelenskiy ile Zaluzhny arasındaki gerilim, merakla beklenen karşı saldırının Rusya’nın derin savunmasını delme hedefine ulaşamamasının ardından ortaya çıktı. Zalujny’nin olası ayrılışına ilişkin söylentiler Ocak ayının sonundan bu yana yaygındı.

Bazı analistler, komutası altındaki askerler ve yabancı subaylar tarafından büyük saygı duyulan Zaluzhny’nin ayrılmasının, istenmeyen huzursuzluklara yol açabileceği, ordu ile Ukraynalı politikacılar arasında bir uçurum yaratabileceği ve Kiev’in Batılı müttefikleri arasında belirsizliği artırabileceği konusunda uyarıyor.

Ukrayna, geçen yılın yazında başarısız olan karşı saldırının ardından mühimmat ve personel sıkıntısı çekiyor.

Kış aylarında 1.500 kilometrelik cephe hattında çok az mevzi değişikliği yaşansa da Rus kuvvetleri belirli noktalarda saldırılarını sürdürdü. Batı’dan beklenen silah tedarikinin eksikliğiyle karşı karşıya kalan Ukrayna savunmasını güçlendirmeye odaklanırken, Moskova da ordusuna daha fazla güç vermek için ekonomisini savaşa hazırlamaya odaklandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu