Güncel Haberler

Zenginlerden daha fazla vergi alınmasını isteyen eylemcilerden AP önünde şişme jetli protesto

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Zenginler için daha yüksek vergi talep eden göstericiler, Avrupa Parlamentosu binası önünde gelir eşitsizliğini protesto etti.

REKLAM

Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve aktivistler, dünya çapındaki servet eşitsizliğini protesto etmek amacıyla Belçika'nın Brüksel kentindeki Avrupa Parlamentosu binasının önünde bir gösteri düzenledi.

Aralarında Avaaz, WeMove ve Oxfam gibi STK'ların da bulunduğu aktivistler, “süper zenginlerin” lüks yaşam tarzlarına dikkat çekmek için şişirilebilir jet uçağı kullandı.

Gösteri sırasında protestocular “Çalışmama süresi, süper zenginlerin vergileri” yazılı pankartlar taşıdılar.

Perşembe günü yapılan protesto gösterisini Yeşiller, Sol ve S&D (Sosyalistler ve Demokratlar) gruplarından çok sayıda parlamenter ziyaret etti.

Oxfam'ın yakın zamanda yayımladığı bir rapora göre, zenginlerin yeterince vergilendirilmemesi nedeniyle Avrupa Birliği hükümetleri her yıl 286,5 milyar euroluk gelirden mahrum kalıyor.

Bu miktar saatte yaklaşık 33 milyon euroya tekabül ediyor.

Oxfam'ın vergiler ve eşitsizlik politika danışmanı Julian Desiderio, “Süper zenginleri zenginlik üzerinden vergilendirebilseydik, gezegenimizi kurtarmaya yardımcı olacak fonlara sahip olabilirdik. Bu fonlar, çiftçiler de dahil olmak üzere iklim felaketinden etkilenen topluluklara yardım etmek için kullanılabilir” Belçika, Euronews'e söyledi. ” dedi.

Süper zenginlerin sahip olduğu özel jetler, karbon emisyonlarında önemli bir dengesizlik yaratıyor. Oxfam'a göre en zengin yüzde 1'lik kesime mensup bir kişi, en yoksul yüzde 50'lik kesime mensup bir kişiden ortalama 14 kat daha fazla karbon (CO2) salıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking