Güncel Haberler

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından! Ötelemeye gelmez, basit sanılan kaşıntı en ölümcül kanserin belirtisi olabilir

Tehlike, kanserin türüne göre değişiklik gösterebilir. Son yıllarda pankreas kanserine ilişkin veriler yayınlanmıştır. Tanı anında hastaların %52’sinde yaygın hastalık, %26’sında bölgesel yayılım vardır ancak bu hastaların ancak %15-20’sinde kitle cerrahi olarak çıkarılabilir. Pankreas kanseri, tüm yaygın kanserler arasında en düşük hayatta kalma oranına sahiptir ve beş yıllık hayatta kalma oranı %7’den azdır.

“KAŞINTI NEDENİYLE UYMAK NEREDEYSE MÜMKÜN DEĞİLDİ”

63 yaşında pankreas kanseri teşhisi konulan Michael, sürekli kaşıntı hissettiğini söyledi.

Yaşlı adam açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yolculuğum olağan belirti veya semptomların hiçbiriyle başlamadı. 2016 yazında işten tamamen emekli olmaya ve 46 yıllık sevgili eşim Cathy ile Birleşik Krallık’ın ve dünyanın henüz görmediğimiz bölgelerini keşfederek vakit geçirmeye karar verdim. Eylül ayında kısa bir aradan döndük. “Birkaç hafta içinde vücudumun her yerinde korkunç bir kaşıntı hissettim.”

J2

PANKREAS KANSERİNİN ANA BELİRTİLERİNDEN BİRİ!

“Uyumak neredeyse imkansızdı ve yorgunluktan neredeyse uykuya dalacaktım. “Cildim ısındıkça kaşıntı daha da kötüleşti.” Michael, kendi ifadeleriyle cildinin zamanla sarardığını ve bunun da doktorun sarılık teşhisi koymasına yol açtığını söyledi.

Pankreas kanserinin ana semptomlarından biri olarak kabul edilen sarılık, cildin veya göz beyazlarının sararması sonucu ortaya çıkar.

J0

BİYOPSİ SONUÇLARI GERÇEKLERİ ORTAYA ÇIKTI

Sarılık aynı zamanda Michael’ın durumunda olduğu gibi cildin kaşınmasına, idrarın koyulaşmasına ve dışkının normalden daha açık renk olmasına neden olabilir. Michael’a doktorlar sarılık teşhisi koysa da gerçek sebep daha sonra ortaya çıktı. Biyopsi sayesinde Michael’a pankreas kanseri teşhisi konuldu. Daha sonra, doktorların midesinin büyük kısmı ve pankreasının yüzde 30’u da dahil olmak üzere sindirim sistemiyle birlikte tümörü çıkardıkları bir ameliyat geçirdi.

Daha sonra, doktorların midesinin büyük kısmı ve pankreasının yüzde 30’u da dahil olmak üzere sindirim sistemiyle birlikte tümörü çıkardıkları bir ameliyat geçirdi. Bu prosedürden sonra zorlu bir iyileşmenin ardından Michael kemoterapiye başladı.
Yan etkileri konusunda şunları söyledi:

“Altı aylık kemoterapinin sonunda, bol kıyafetler ve açık parmaklı sandaletler, tel gibi saçlar ve pullu, pul pul dökülen deriyle bir korkuluk gibi görünüyordum. Güzel bir manzara değildi. Ama inanılmaz eşim Cathy, bunu atlattım. ‘Yine başardım.”

PANKREAS KANSERİNİN BELİRTİLERİ

 • Üst karın ve sırt ağrısı, yemek yediğinizde veya uzandığınızda kötüleşebilir ve öne eğildiğinizde iyileşebilir.

 • Şişkinlik hissi gibi hazımsızlık belirtileri.

 • Sarılık

 • İştah kaybı veya çabalamadan kilo kaybı

 • Yorgun veya enerjisiz hissetmek

 • Yüksek sıcaklık veya ısı veya üşüme hissi

 • İshal veya kabızlık veya dışkıda diğer değişiklikler
  Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İstanbul İşkence Köşkü'nün sırrı çözüldü! Flash bellek, Sırp çete liderinin Sarıyer'de öldürülmesinin ardından her şeyi ortaya çıkardıİstanbul İşkence Köşkü’nün sırrı çözüldü! Flash bellek, Sırp çete liderinin Sarıyer’de öldürülmesinin ardından her şeyi ortaya çıkardı
Deprem felaketinden yeni görüntü!Deprem felaketinden yeni görüntü!
Fırtına nedeniyle battı! Deniz tabanının görüntüleri ortaya çıktıFırtına nedeniyle battı! Deniz tabanının görüntüleri ortaya çıktı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking