Güncel Haberler

En akılda kalan olaylarıyla 2023 nasıl geçti?

Aşırı sıcaklıklar, evlerinden edilen milyonlarca insan ve oyuncak bebekle ilgili bir filme akın eden kalabalıklar; 2023 yine ekstrem olaylarla dolu bir yıl oldu

büyük göç

REKLAM

Çatışmalar veya insani krizler nedeniyle dünya çapında yerinden edilenlerin sayısı, İsrail ile Gazze arasındaki savaşın başladığı 7 Ekim’den önce zaten rekor seviyeye ulaşmıştı ve bu da sorunun daha da büyümesine neden oldu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (BMMYK) göre Ukrayna, Sudan, Myanmar ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki savaşlar ve Taliban’da yaşanan insani kriz nedeniyle Eylül ayı sonunda 114 milyon kişi evini terk etmek zorunda kaldı. Afganistan’ı yönetiyordu. O zamandan bu yana en az 1,9 milyon Gazzeli onlara katıldı.

“Cehennem Isısı”

Avrupa Birliği’nin iklim gözlemcisi Copernicus’a göre, kayıtların başlamasından bu yana en sıcak yıl olma yolunda ilerleyen 2023’te sıcaklık kayıtları ardı ardına geldi.

Kuzey Yarımküre’de şimdiye kadar görülen en sıcak yaz yaşandı ve Güney Yarımküre’de kış aylarında sıcaklık rekorları kırıldı. Arjantin’in başkenti Buenos Aires, 1 Ağustos’ta 30 dereceyle tarihinin en sıcak gününü yaşadı.

Hindistan’ın nüfusu Çin’i geçiyor

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı’na göre Hindistan, 2023 ortalarında Çin’i geçerek dünyanın en kalabalık ülkesi olacak ve dünyadaki sekiz milyar insanın yaklaşık 1,43 milyarına ev sahipliği yapacak.

Çin’in nüfusu, 2022’de 1,426 milyara ulaştıktan sonra altmış yıldır ilk kez azalmaya başladı. Uzmanlar, 2100 yılına gelindiğinde Çin’in nüfusunun Hindistan’ın yalnızca yarısı kadar olabileceğini söylüyor.

fosil yakıt çılgınlığı

Uluslararası Enerji Ajansı’nın iklim için kötü haberleri var. Fosil yakıtların en kirlisi olan kömürün küresel tüketiminin 2023 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8,5 milyar tona ulaşacağını söyledi.

Ancak her yıl düzenlenen BM iklim zirvesine katılan ülkeler ilk kez kömür, petrol ve doğalgazdan “uzaklaşma” konusunda anlaştılar.

Milyar Dolarlık Barbie

Yönetmenliğini Greta Gerwig’in yaptığı, markanın ikonik bebeği Mattel oyuncakları Barbie’yi Margot Robbie’nin canlandırdığı gişe rekorları kıran film “Barbie”nin dünya çapında gösterime girmesiyle sinemalar pandemi sonrası çok ihtiyaç duyduğu desteği aldı.

Film, Warner Bros.’un 100 yıllık tarihindeki diğer tüm filmlerden daha hızlı bir şekilde 1 milyar dolar gişe hasılatı elde etti. Film aynı zamanda Gerwig’i şimdiye kadarki en yüksek hasılat yapan kadın yönetmen yaptı.

Tenis simgesi

Sırp tenis efsanesi Novak Djokovic koleksiyonuna üç Grand Slam (Avustralya Açık, Fransa Açık ve ABD Açık) daha ekleyerek tek erkeklerde 24 şampiyonluğuna ulaştı. İlerleyen yaşına rağmen Djokovic, 22 şampiyonluğu olan İspanyol Rafael Nadal’ın önünde rekoru elinde tutuyor.

Sırp Novak Djokovic şu anda 24 Grand Slam şampiyonluğuna sahip olan tek adam; bu, 1960’larda ve 1970’lerde 24 şampiyonluk kazanan Avustralyalı tenisçi Margaret Court’un rekoruna eşit bir rekor.

Merkür’ün çılgınlığı

Queen’in solisti Freddie Mercury’nin neredeyse tüm en iyi şarkılarını bestelemek için kullandığı piyano ve “Bohemian Rhapsody”nin orijinal el yazması Eylül ayında Londra’da açık artırmaya çıkarıldığında, 61 ülkeden 2.000 katılımcının katılımıyla bir rekor kırılmıştı.

Mercury’nin ünlü Yamaha G2 Baby kuyruklu piyanosu 3 milyon £’un üzerinde fiyata satılırken, müzayedede bıyık tarağından bahçe kapısına kadar Mercury’ye ait pek çok özel ürün yer aldı.

Facebook’a büyük ceza

Avrupa Birliği bu yıl büyük teknoloji şirketlerinin gizlilik ve diğer ihlaller konusundaki denetimini artırdı.

Facebook, Avrupalıların verilerinin nasıl kullanılacağına dair rıza vermesini gerektiren AB kurallarını ihlal ederek kişisel verileri yasadışı bir şekilde ABD’ye aktardığı için İrlanda’da 1,2 milyar Euro tutarında rekor bir para cezasına çarptırıldı.

uzun ömürlü köpek

Portekizli çoban Bobi, Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en yaşlı köpeği seçildikten aylar sonra Şubat ayında öldü.

Tipik yaşam beklentisi 12-14 yıl olan safkan bir köpek olan Rafeiro, 21 Ekim 2023 itibarıyla 31 yıl 165 gün yaşadı ve sahipleri, bu uzun ömrünü kısmen insan gıdasıyla beslenmeye borçlu olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking