Güncel Haberler

Kış aylarında gözyaşı damlasını ihmal etmeyin! Çünkü…

Göz doktoru Op. Dr. Adnan İpçioğlu, kış aylarında göz sağlığı sorunlarına dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Kış aylarında sık görülen göz sorunları hakkında bilgi veren, op. Adnan İpçioğlu, şöyle konuştu: “Kış aylarında hastalarımızı rahatsız eden sorunlardan biri de göz kuruluğu. Kışın hava yağmurlu ve karlı olmasına rağmen nem oranı düşük olduğundan hava oldukça kuru. Ayrıca ısıtıcılar da açıldı. Kış aylarında klimaların çalıştırılması ve kapalı mekanların yeterince havalandırılmaması bu etkilerin daha da artmasına neden olmaktadır.Özellikle uzun süre bilgisayar başında çalışan meslek grupları, uzun süre bakım gerektiren durumlarda göz kuruluğu hastalığına yakalanma riski altındadır. – süreli konsantrasyon, kişilerde göz kırpma sayısı azalır ve gözler daha çabuk kurur.

“Gözlerde yanma, sulanma ve kızarıklık şeklinde kendini gösteren kuru göz hastalarına önerimiz, çalışma ortamını nemlendirmek, bilgisayar karşısında daha sık göz kırpmak ve göz doktorunun önerdiği gözyaşı damlalarını kullanmaktır.” dedi. Bir diğer sorun ise gözlerde sulanma, kızarıklık ve kabuklanmayla başlayan konjonktivittir. Bunun sözde bir sorun olduğunu belirten İpçioğlu, şöyle konuştu: “Kış aylarında viral hastalıkların artmasına paralel olarak özellikle influenza enfeksiyonlarının arttığı dönemlerde viral konjonktivit sıklığı da artıyor. Bu durumda toplu yaşam alanları risk altında. Hastalık gözlerde kızarıklık, sulanma, salya akması ve ışığa karşı hassasiyetin artması şeklinde rahatsızlıklara neden olur. Genellikle bir gözde başlayan bozukluklar daha sonra diğer gözde meydana gelir. En kısa sürede göz doktoruna başvurmak gerekir. Kornea dediğimiz gözün şeffaf tabakasının hasar görmesi nedeniyle görme azalabilir.

“Hastalıktan korunmak için gözlerinizi fazla ovmamak, kaşınmamak, başkalarının havlu, makyaj ve benzeri kişisel eşyalarını kullanmamak, bu tür hastalık belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçınmak ve bu belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçınmak gerekir. El hijyenine dikkat edin” diye konuştu. Ultraviyole ışınlarının gözler için de risk oluşturduğunu belirten Dr. operasyon Adnan İpçioğlu, “Kış aylarında sıcaklığın düşük olması, ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinin de az olduğu anlamına gelmiyor. Kış aylarında karın oluşturduğu parlama ve yansımalar bu etkileri daha da artırıyor. Bu nedenle çocuklar risk altında” dedi. Açık havada uzun süre geçirme eğiliminde olan kişiler, açık havada çalışanlar ve kar sporu tutkunları, “Yaşa bağlı katarakt, yaşa bağlı makula dejenerasyonu, pterjiyum ve göz çevresindeki deri tümörleri güneş ışığının neden olduğu göz hastalıklarından bazılarıdır” uyarısında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu