Güncel Haberler

Sokak kedilerinin üzerine asit döken sanığa 7,5 yıla kadar hapis istemi

İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık Murat Özdemir ve avukatı katılmadı. İstanbul Barosu, Hayvan Hakları Merkezi ve Halk Kurtuluş Partisi avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmaya çok sayıda hayvansever de katıldı.

Açıklamayı yapan avukatlar, sanık Özdemir’in en üst düzeyde cezalandırılmasını talep etti.

Esas hakkında sorgulanan savcı, hazırladığı mütalaayı okudu.


İşkence görüntüleri var

Görüşte, sanık Özdemir’in 17 Temmuz ile 6 Ağustos 2023 tarihleri ​​arasında farklı zamanlarda aldığı kostik sülfürik asidi sokak kedilerinin üzerine döktüğü, bu anların da kamera görüntüleri ile tespit edildiği belirtildi.

Görüşte, “ev hayvanına işkence veya zalimce ve zalimce muamele” suçunun zincirleme işlendiği belirtilerek, bu nedenle 11 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi. suç.

Geçici kararını açıklayan mahkeme, duruşmayı erteledi ve sanığın savunmasının devamı için zorla götürülmesine karar verdi.


Çıkış beyanı duruşması

Duruşmanın ardından basın açıklaması yapan Hayvan Haklarını Koruma Federasyonu Başkanı Nihal Kasa, sanığın en ağır cezayı almasını istediğini söyledi.

Masum hayvanlara eziyet eden kişilerin insanlara da zarar verme potansiyeli bulunduğunu savunan Kara, Hayvanları Koruma Kanunu’na caydırıcı yaptırımlar eklemek istediğini de söyledi.


Kazanın geçmişi

Eyüp Sultan Camisi çevresinde bir kişinin sokak hayvanlarına asit döktüğü yönündeki ihbarı değerlendiren ilçe emniyet ekipleri, kimliklerini belirledikleri Murat Özdemir’i 7 Ağustos 2023’te gözaltına aldı.

Emniyette 6 sabıka kaydının olduğu öğrenilen şüpheliye 91 bin 80 lira idari para cezası uygulandı.

Adliyeye sevk edilen ve savcılık tarafından ifadesi alınan Murat Özdemir, tutuklanma talebiyle sevk edildiği nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

İstanbul Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, bu şüphelinin “evcil hayvana işkence veya zalimce ve zalimce muamele” suçundan 11 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

İddianameyi kabul ederek yargılamaya başlayan İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi, tutuklu sanığı ilk duruşmada serbest bıraktı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking