Güncel Haberler

Ukraynalı genç yüzücü Türk Milli Takımı’nda yer almak istiyor

Denizcilik sektöründe çalışan Atıl Yılmaz, 2003 yılında iş için gittiği Ukrayna’nın Donetsk kentinde eski yüzücü Yulya Yanchevskaya ile evlendi. Çiftin, 2006 yılında Alexia adını verdikleri kızları dünyaya geldi.

Annesinin girişimiyle yüzmeye başlayan Alexia, Donetsk’te ayrılıkçıların başlattığı olaylar nedeniyle zor şartlarda eğitimine devam etti.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ülkeyi terk ederek Edirne’ye gelen Alexia, savaş nedeniyle kısa bir süre ara verdiği antrenmanlarına teknik direktör Uğur Sivrikaya eşliğinde DSİ Spor Kulübü’nde devam etmeye başladı.

[Fotoğraf: AA]


Aleksia Yılmaz: 2022’de babamla Türkiye’ye geldim

Aleksia Yılmaz, antrenör olan annesinin teşvikiyle 6 yaşında yüzmeye başladığını söyledi. Alexia, Donetsk’te yaşanan olaylar nedeniyle annesinin desteğiyle yüzmeye devam edebildiğini söyledi.


“Sabah 06.00’da antrenmana çıkıyordum ve patlamalar oldu. Evimizin yakınındaki binada da patlama oldu. Korktum ve koridorda uyudum. 2022 yılında babamla birlikte Türkiye’ye geldim. yeniden yüzüyorum.”


Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Alexia, son olarak Edirne’de katıldığı yarışta 50 metre kurbağalamada 33,88’lik derecesiyle Türkiye 3’üncüsü olduğunu söyledi.

Daha iyi diplomalar alarak ilerlemeyi hedeflediğini belirten Alexia, “Öncelikle Türk vatandaşı olmak, Türkiye şampiyonu olmak ve ardından 2028 Olimpiyatlarına katılmak istiyorum.” dedi.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]


Baba Atıl Yılmaz: Edirne sahip çıktı bize

Baba Atıl Yılmaz da yüzme sevgisinin kızına annesinden miras kaldığını söyledi. Yılmaz, 2022’deki Rus işgali nedeniyle kızıyla birlikte Edirne’ye geldiklerini belirtti.


“Kızımı savaş gibi kötü bir sebeple de olsa Türkiye’ye getirme hayalim gerçekleşti. Buraya geldikten sonra zorluklarla karşılaştık ama Edirne bize destek oldu. Kızım denklik kazandı ve yüzmeye katılma fırsatı buldu”Bizim en büyük şansımız Uğur Hocamızdır. İnşallah bu güzellikleri büyük bir başarı ile taçlandıracaklar” dedi.

Yılmaz, Nisan 2022’de gelişinin ardından vatandaşlık sürecini başlattıklarını, kızının Türk vatandaşı olması için çalıştıklarını anlattı.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]


Teknik Direktör Uğur Sivrikaya: Hedefimiz Türkiye şampiyonu olmak

Teknik Direktör Uğur Sivrikaya da, Alexia’nın antrenman için kulübün havuzuna geldiğinde tanıştığını, ardından birlikte çalışmalara başladıklarını belirtti.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Sivrikaya, seçmelerde Aleksia Yılmaz’ın Türkiye ikincisi olmayı başardığını belirtti.


“Son yarıştan hasta olduğu için çekilmek zorunda kaldı. Onun performansını sadece bir yarışta görebildik. Mart ayında düzenlenecek 5. Edirne Uluslararası Kupası’nda hem milli takım hem de olimpik akredite yarışta yarışacağız. “Hedefimiz Türkiye şampiyonu olmaktır. Sıralamamızı uluslararası seviyeye taşımak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kurbağalamada kaliteli dereceler elde edebiliyoruz. Ayrıca kelebekte de gelişmeye çalışıyoruz. Amacımız olimpiyat akreditasyonuna sahip olmak ve sizin de Türk vatandaşı olup ülkemizi temsil etmenizi istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu