Güncel Haberler

Yanık dereceleri nelerdir? 1. 2. ve 3. dereceden yanık ne anlama geliyor?

genişletmek

Yanık vakalarının ardından doktorların teşhis ettiği 1., 2. ve 3. derece yanık durumları hastalarla paylaşılıyor. Yanık derecesinin belirlenmesi için hasarlı bölgenin derinliği, vücudun kapladığı alan miktarı, enfeksiyon riski, hastanın yaşı, diğer hastalıkları, solunum yolu hasarı gibi faktörlerden yararlanılır.

Bu faktörler yanığın boyutunu belirlemekle birlikte hastanın yaşamsal durumu ve tedavisi açısından da büyük önem taşımaktadır. İşte yanık dereceleri ve anlamları…

1. DERECE YANIKLAR NELERDİR?

Ciltte kızarıklık, yanık bölgede ağrı ve ödem ile kendini gösterir. Yaklaşık 48 saatte iyileşen bu yanık derecelerinin en hafifidir.

İKİNCİ DERECE YANIKLAR NE ANLAMA GELİR?

Bu seviyede yanık bölgesinde ağrı meydana gelir ve deri içerisinde içi su dolu kabarcıklar oluşur. Bölgedeki yanık, cilt iyileşene kadar iyileşmeyecektir.

3. DERECE YANIKLAR NELERDİR?

Dereceleri arasında en tehlikelisi olan ve ölümcül sonuçlar doğurabilen bu yanık türünde yanıktan tüm deri tabakası etkilenir. Üçüncü derece yanıklarda damarları, sinirleri ve kasları etkileyen siyah beyaz noktalar ortaya çıkabilir. Sinirler hasar gördüğü için hasta ağrı hissetmez ancak yanık bölgesi tehlike altındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking